Kubota
GL23
Farm tractor · 1990–1992 · 22 hp
KubotaGL23
The Kubota GL23 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Kubota 1.5L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 546/772/947/1254 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1463 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Bore Stroke | 3.23x3.64 in (82 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 116.1 in (294 cm) |
|---|---|
| Width | 50.2 in (127 cm) |
| Height | 57.1 in (145 cm) |
| Wheelbase | 61 in (154 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
| Rear Tread Range | 39.8/44.5 inches 101/113 cm |
| Weight | 2,337 lbs (1,060 kg) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in low/high ranges plus a creeper/field range shift with shuttle. |
| Transmission Description | Four gears (1-4) in low/high ranges plus a creeper/field range shift with shuttle. |
| Shift Mechanism | shuttle |