Kubota
GL261
Farm tractor · 1996–2001 · 26 hp
KubotaGL261
The Kubota GL261 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2001. It features a Kubota D1503 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 26.7 hp (19.9 kW) |
| Power Rated | 26.7 hp (19.9 kW) |
| Power PTO | 26.2 hp (19.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.1 gpm (23.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 6568/803/985/1304 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,083 lbs (944 kg) |
Dimensions
| Length | 120.1 in (305 cm) |
|---|---|
| Width | 52 in (132 cm) |
| Height Cab | 78.5 in (199 cm) |
| Height Rops | 78.8 in (200 cm) |
| Wheelbase | 64.8 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,020 lbs (1,369 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,601 lbs (1,179 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.