Kubota
GL29
Farm tractor · 1990–1992 · 28 hp
KubotaGL29
The Kubota GL29 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1992. It features a Kubota 1.5L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 5.9 gpm (22.3 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 565/800/980/1298 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
| Rear Lift | 1,951 lbs (884 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Bore Stroke | 3.268x3.638 in (83 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 28.6 hp (21.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,700 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Width | 55.9 in (141 cm) |
| Height | 58.1 in (147 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread Range | 42.5 to 60.6 inches 107 to 153 cm |
| Weight | 2,624 lbs (1,190 kg) |
| Tires Ag Front | 8-16 |
| Tires Ag Rear | 12.4-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in low/high ranges plus a creeper/field range shift with shuttle. |