Kubota
GL320
Farm tractor · 1993–1995 · 31 hp
KubotaGL320
The Kubota GL320 is a farm tractor manufactured from 1993 to 1995. It features a Kubota D1503 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 31.6 hp (23.6 kW) |
| Power Rated | 31.6 hp (23.6 kW) |
| Power PTO | 28.8 hp (21.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,995 lbs (904 kg) |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Width | 57.3 in (145 cm) |
| Height Cab | 78.4 in (199 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 43.7 in (110 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,109 lbs (1,410 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,822 lbs (1,280 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.