Kubota
GL337
Farm tractor · 1996–2001 · 32 hp
KubotaGL337
The Kubota GL337 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2001. It features a 32 hp engine, and two-post steering. The transmission is a power shift type with 16 forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 32.6 hp (24.3 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 27.9 hp (20.8 kW) |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.9 gpm (22.3 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 565/800/980/1298 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,995 lbs (904 kg) |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Width | 57.3 in (145 cm) |
| Height Cab | 83.1 in (211 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 68.9 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 43.7 in (110 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,230 lbs (1,465 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,822 lbs (1,280 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,822 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|