Kubota
GL417
Farm tractor · 1996–2001 · 41 hp
KubotaGL417
The Kubota GL417 is a farm tractor manufactured from 1996 to 2001. It features a Kubota V2203 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota V2203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Power Rated | 41.4 hp (30.9 kW) |
| Power PTO | 37.8 hp (28.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed gear, 16-speed power shift |
Hydraulics
| Pump Flow | 6.3 gpm (23.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 544/806/1252 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,907 lbs (865 kg) |
Dimensions
| Length | 130.9 in (332 cm) |
|---|---|
| Width | 58.7 in (149 cm) |
| Height Cab | 84.8 in (215 cm) |
| Height Rops | 85.6 in (217 cm) |
| Wheelbase | 72.1 in (183 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 45.5 in (115 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,616 lbs (1,640 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,175 lbs (1,440 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-26 |
Fuel
| Capacity | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|