Kubota
GT-19
Farm tractor · 2001–2002 · 18 hp
KubotaGT-19
The Kubota GT-19 is a farm tractor manufactured from 2001 to 2002. It features a Kubota 1.4L 3-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a hydrostatic type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GT Series |
Mechanical
| Rops Type | two-post folding |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | 1 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Other
| Variant Gt 19 | gear |
|---|---|
| Variant Gt 19f | hydrostatic |
| Variant Gt 19j | large tire |
| Rear PTO RPM Equiv | 1.375 |
Engine
| Engine | Kubota D1403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.1 in (79 mm) |
| Bore Stroke | 3.1x3.6 in (79 x 91 mm) |
| Stroke | 3.6 in (91 mm) |
| Power | 18.8 hp (14 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 110.4 in (280 cm) |
|---|---|
| Width | 45.3 in (115 cm) |
| Height Cab | 74.6 in (189 cm) |
| Height Rops | 73.8 in (187 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 36 in (91 cm) |
| Rear Tread Range | 36 to 40.8 inches 91 to 103 cm |
| Tires Ag Front | 6-12, 6-14 |
| Tires Ag Rear | 8.3-22, 8.3-24 |
| Gear Weight | 1,874 lbs (850 kg) |
| Hydro Weight | 1,962 lbs (889 kg) |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3), plus reverse, in four ranges (creeper and 1-3). |
| Transmission Description | infinite forward and reverse (3-range) |