Kubota
GT-3
Farm tractor · 1992–2000 · 20 hp
KubotaGT-3
The Kubota GT-3 is a farm tractor manufactured from 1992 to 2000. It features a Kubota 1.4L 4-cyl diesel engine, and four-wheel drive drive. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | GT Series |
Mechanical
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/750/1000 |
|---|---|
| Rear Hitch Type | 0 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Engine
| Engine | Kubota V1405L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 86.8 ci (1.4 L) |
| Power | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 111 in (281 cm) |
|---|---|
| Width | 45.7 in (116 cm) |
| Height Cab | 76.2 in (193 cm) |
| Height Rops | 73.2 in (185 cm) |
| Wheelbase | 57.1 in (145 cm) |
| Ground Clearance | 12.6 in (32 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 36.2 in (91 cm) |
| Rear Tread Range | 36.2/40.9 inches 91/103 cm |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-22 |
| Cab Weight | 1,973 lbs (894 kg) |
| Rops Weight | 1,918 lbs (870 kg) |
Optional ag tires configuration
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3), plus reverse, in four ranges (creeper and 1-3). |