Kubota
KB16
Farm tractor · 2005–2007 · 15 hp
KubotaKB16
The Kubota KB16 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2007. It features a Kubota 0.9L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shift type with 9 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | KB Kingbull Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Rops Type | two-post |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | 0 |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Other
| Rear PTO Engine | 530@2600, 799@2600, 1182@2600 RPM |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D905 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 54.8 ci (0.9 L) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Bore Stroke | 2.83x2.90 in (72 x 74 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power | 15.8 hp (11.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 91.3 in (231 cm) |
|---|---|
| Width | 42.3 in (107 cm) |
| Height Rops | 73.6 in (186 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 33.1 in (84 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
| Rear Tread Range | 31.9/35.4 inches 81/89 cm |
| Tires Ag Front | 6.00-12 |
| Tires Ag Rear | 8.3-20 |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3) in three ranges with shuttle shift. |
| Clutch | dry disc |