Kubota
KB165
Farm tractor · 2008–2009 · 16 hp
KubotaKB165
The Kubota KB165 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Kubota D1005 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shift type with 9 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | sub-compact utility |
|---|---|
| Series | KB Kingbull Series |
Engine
| Engine | Kubota D1005 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 61.1 ci (1 L) |
| Bore | 2.99 in (76 mm) |
| Stroke | 2.9 in (74 mm) |
| Power | 16.2 hp (12.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 9 forward and reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3) in three ranges with shuttle shift. |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 91.3 in (231 cm) |
|---|---|
| Width | 42.3 in (107 cm) |
| Height Rops | 73.6 in (186 cm) |
| Wheelbase | 53.2 in (135 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
| Front Tread | 34.7 in (88 cm) |
| Rear Tread | 31.9 in (81 cm) |
Weight
| Weight | 1,521 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-20 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|