Kubota
KL230
Farm tractor · 2006–2007 · 22 hp
KubotaKL230
The Kubota KL230 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kubota D1463 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1463 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89.3 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.23 in (82 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Power Rated | 22.7 hp (16.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Available Options | 20-speed, 30-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Width | 49 in (124 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 78.5 in (199 cm) |
| Height Rops | 78.4 in (199 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 13.8 in (35 cm) |
| Front Tread | 37.4 in (94 cm) |
| Rear Tread | 39.8 in (101 cm) |
Weight
cab
| Weight | 2,954 lbs (1,339 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,535 lbs (1,149 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 7.1 gal (26.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|