Kubota
KL28
Farm tractor · 1999–2005 · 27 hp
KubotaKL28
The Kubota KL28 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2005. It features a Kubota 1.6L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 20 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Rops Type | two-post |
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Electrical
| Ground | negative |
|---|---|
| Battery Volts | 12 |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 9.25 gal (35 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Details | 564@2600, 795@2600, 985@2600, 1313@2600, -985@2600 |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1703 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Bore Stroke | 3.43x3.64 in (87 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,600 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 124 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 54 in (137 cm) |
| Height Cab | 81.7 in (207 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 67.7 in (171 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread Range | 41.3 to 56.7 inches 104 to 144 cm |
| Tires Ag Front | 11.2-26 |
| Tires Ag Rear | 11.2-24 |
| Cab Weight | 3,219 lbs (1,460 kg) |
| Rops Weight | 2,734 lbs (1,240 kg) |
| Configuration Variant | Cab |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges with three-range shift (creeper, medium, and high-speed). |