Kubota
KL2850-PC
Farm tractor · 2010–2011 · 27 hp
KubotaKL2850-PC
The Kubota KL2850-PC is a farm tractor manufactured from 2010 to 2011. It features a Kubota D1703 engine, half-track drive, and power steering. It weighs 3,384 lbs.
Overview
| Tractor Type | half-track crawler |
|---|---|
| Series | KL Kingwel 50 Series |
Engine
| Engine | Kubota D1703 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.4 in (86 mm) |
| Stroke | 3.6 in (91 mm) |
| Power | 27.6 hp (20.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Gears | 24 forward and 16 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 62.2 in (157 cm) |
| Height Cab | 86.2 in (218 cm) |
| Height Rops | 80.1 in (203 cm) |
| Wheelbase | 65.8 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 15.6 in (39 cm) |
| Front Tread | 42.7 in (108 cm) |
| Rear Tread | 46.5 in (118 cm) |
Weight
| Weight | 3,384 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 400mm tracks |
Fuel
| Capacity | 9.5 gal (36 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |