Kubota
KL330
Farm tractor · 2006–2007 · 32 hp
KubotaKL330
The Kubota KL330 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kubota 1.5L 3-cyl diesel engine, Four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | Compact Utility |
|---|---|
| Series | KL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Rops Type | two-post |
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Speeds | 561@2800, 791@2800, 980@2800, 1307@2800, -980@2800 |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Bore Stroke | 3.27x3.64 in (83 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 32.6 hp (24.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,800 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Width | 57.5 in (146 cm) |
| Height Cab | 78.2 in (198 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 68.7 in (174 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 43.7 in (110 cm) |
| Rear Tread Range | 43.7 to 62 inches 110 to 157 cm |
| Tires Ag Front | 8-16 |
| Tires Ag Rear | 13.6-24 |
| Cab Weight | 3,318 lbs (1,505 kg) |
| Rops Weight | 2,932 lbs (1,329 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges with additional creeper range and shuttle shift. |
| Transmission Options | 16-speed, 24-speed |