Kubota
KL340
Farm tractor · 2006–2007 · 33 hp
KubotaKL340
The Kubota KL340 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kubota D1803 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a creeper type with 20 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | Compact Utility |
|---|---|
| Series | KL Series |
Engine
| Engine | Kubota D1803 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 111.4 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 33.5 hp (25 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | creeper |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges with three-range shift (creeper, medium, and high-speed). |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 125.2 in (318 cm) |
|---|---|
| Width | 57.5 in (146 cm) |
| Height Cab | 82.3 in (209 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 68.7 in (174 cm) |
| Ground Clearance | 14.2 in (36 cm) |
| Front Tread | 44.5 in (113 cm) |
| Rear Tread | 42.9 in (108 cm) |
Weight
| Weight | 2,998 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |