Kubota
KL360
Farm tractor · 2006–2007 · 35 hp
KubotaKL360
The Kubota KL360 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kubota D1503 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Power Rated | 35.5 hp (26.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears with high, low, and reverse ranges. Synchronized shifts within high and low ranges. |
| Available Options | 16-speed, 24-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 57.9 in (147 cm) |
| Height Cab | 78.2 in (198 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 75.2 in (191 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 46.5 in (118 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
cab
| Weight | 3,682 lbs (1,670 kg) |
|---|
rops
| Weight | 3,285 lbs (1,490 kg) |
|---|
primary
| Weight | 3,285 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|