Kubota
KL38
Farm tractor · 1999–2005 · 37 hp
KubotaKL38
The Kubota KL38 is a farm tractor manufactured from 1999 to 2005. It features a Kubota V2203 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a synchromesh type with 20 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KL Series |
Engine
| Engine | Kubota V2203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134.1 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 37.9 hp (28.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 20 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges with three-range shift (creeper, medium, and high-speed). |
| Transmission Description | Four gears with high, low, and reverse ranges. Synchronized shifts within high and low ranges. |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 135.6 in (344 cm) |
|---|---|
| Width | 58.9 in (149 cm) |
| Height Cab | 85 in (215 cm) |
| Height Rops | 91.3 in (231 cm) |
| Wheelbase | 74.4 in (188 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 3,351 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional |