Kubota
KL430
Farm tractor · 2006–2007 · 42 hp
KubotaKL430
The Kubota KL430 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2007. It features a Kubota 1.5L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a gear type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KL Series |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical wet disc |
| Rops Type | two-post |
| Cab | optional |
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Other
| Rear PTO RPM Details | 553@2800, 779@2800, 966@2800, 1287@2800 |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Bore Stroke | 3.27x3.64 in (83 x 92 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 42.4 hp (31.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,800 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 136.6 in (346 cm) |
|---|---|
| Width | 58.7 in (149 cm) |
| Height Cab | 78.2 in (198 cm) |
| Height Rops | 78 in (198 cm) |
| Wheelbase | 75.2 in (191 cm) |
| Ground Clearance | 14.4 in (36 cm) |
| Front Tread | 46.5 in (118 cm) |
| Rear Tread | 44.9 in (114 cm) |
| Rear Tread Range | 44.9 to 56.3 inches 114 to 143 cm |
| Tires Ag Front | 8-18 |
| Tires Ag Rear | 13.6-26 |
| Cab Weight | 3,726 lbs (1,690 kg) |
| Rops Weight | 3,329 lbs (1,510 kg) |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears (1-4) in two ranges with additional creeper range and shuttle shift. |
| Transmission Options | 16-speed, 24-speed |