Kubota
KL53Z
Farm tractor · 2012–2015 · 52 hp
KubotaKL53Z
The Kubota KL53Z is a farm tractor manufactured from 2012 to 2015. It features a Kubota V2403 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a continuously-varaible transmission type with infinite forward and reverse (3-range).
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KL Kingwel Zero Series |
Engine
| Engine | Kubota V2403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 148.5 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 4.03 in (102 mm) |
| Power | 52.3 hp (39 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | continuously-varaible transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Dual Drive |
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Transmission Description | Hydro-mechanical CVT. |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 136.8 in (347 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height Cab | 90.6 in (230 cm) |
| Height Rops | 93.3 in (236 cm) |
| Wheelbase | 76.4 in (194 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
| Front Tread | 47.8 in (121 cm) |
| Rear Tread | 47.6 in (120 cm) |
Weight
| Weight | 4,233 lbs (1,920 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |