Kubota
KT215
Farm tractor · 2009–2011 · 20 hp
KubotaKT215
The Kubota KT215 is a farm tractor manufactured from 2009 to 2011. It features a Kubota D1503 engine, four-wheel drive drive, and power steering. The transmission is a power shift type with 12 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | KT Kingeye Series |
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power | 20.7 hp (15.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Gear Ranges | Three gears (1-3) in four ranges (creeper, low, medium, high) with shuttle shift |
| Clutch | dry disc |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 111.8 in (283 cm) |
|---|---|
| Width | 51.6 in (131 cm) |
| Height Cab | 76 in (193 cm) |
| Height Rops | 75 in (190 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (32 cm) |
| Front Tread | 38.2 in (97 cm) |
| Rear Tread | 37.4 in (94 cm) |
Weight
| Weight | 2,293 lbs (1,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Rops Type | two-post folding |
|---|---|
| Cab | optional with air-conditioning |