Kubota
KT300
Farm tractor · 2005–2008 · 29 hp
KubotaKT300
The Kubota KT300 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2008. It features a Kubota D1503 engine, and two-post folding steering. The transmission is a power shift type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kubota D1503 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.27 in (83 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Power Rated | 29.6 hp (22.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kubota |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 12-speed, 48-speed power shift |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 112.6 in (286 cm) |
|---|---|
| Width | 52.2 in (132 cm) |
| Height Cab | 79.3 in (201 cm) |
| Height Rops | 77.2 in (196 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 14.8 in (37 cm) |
| Front Tread | 41.5 in (105 cm) |
| Rear Tread | 41.3 in (104 cm) |
Weight
cab
| Weight | 2,535 lbs (1,149 kg) |
|---|
rops
| Weight | 2,260 lbs (1,025 kg) |
|---|
primary
| Weight | 2,216 lbs |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-26 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Cab
| Cab | optional with air-conditioning |
|---|