Kubota
L1-20
Farm tractor · 1983–1985 · 19 hp
KubotaL1-20
The Kubota L1-20 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a Kubota 1.4L 3-cyl diesel engine, and two- or four-wheel drive drive. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | compact utility |
|---|---|
| Series | L1 Series |
Mechanical
| Brakes | wet disc |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/770/940/1250 (1.375) |
|---|---|
| Rear Hitch Type | I |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 7.7 gal (29.1 L) |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Kubota D1402 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.1 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.3 in (84 mm) |
| Bore Stroke | 3.3x3.2 in (84 x 81 mm) |
| Stroke | 3.2 in (81 mm) |
| Power | 19.7 hp (14.7 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,500 RPM |
| Manufacturer | Kubota |
Dimensions
| Length | 113.8 in (289 cm) |
|---|---|
| Width | 49.4 in (125 cm) |
| Height | 77.8 in (197 cm) |
| Wheelbase | 59.1 in (150 cm) |
| Ground Clearance | 10.8 in (27 cm) |
| Front Tread | 37 in (93 cm) |
| Rear Tread Range | 39/43.7 inches 99/110 cm |
| Weight | 2,161 lbs (980 kg) |
| Tires Ag Front | 6-14 |
| Tires Ag Rear | 9.5-22 |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Gear Ranges | Four gears in four ranges with shuttle shift |
| Clutch | dry disc |
Forward speeds are 20% faster than reverse