Montana
2840
Farm tractor · 2005–2009 · 28 hp
Montana2840
The Montana 2840 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Daedong S4L engine, and platform steering. The transmission is a synchro shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong S4L |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 91.5 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 28 hp (20.9 kW) |
| Power Rated | 28 hp (20.9 kW) |
| Power PTO | 23.8 hp (17.7 kW) |
| Air Cleaner | dual dry elements |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Total Flow | 5.76 gpm (21.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | 1 |
|---|---|
| Rear Lift | 1,596 lbs (723 kg) |
Dimensions
| Length | 115.4 in (293 cm) |
|---|---|
| Width | 49.8 in (126 cm) |
| Height | 93.2 in (236 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 2,600 lbs (1,179 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.0-14 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Steering
| Type | platform |
|---|