Montana
C5264
Farm tractor · 2006–2009 · 52 hp
MontanaC5264
The Montana C5264 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a UTB/Universal 2302.053 engine, and two-post steering.
Engine
| Engine | UTB/Universal 2302.053 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 172.1 ci (2.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 52 hp (38.8 kW) |
| Power Rated | 52 hp (38.8 kW) |
| Air Cleaner | dry Element |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | UTB/Universal |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.71 gpm (33 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,645 lbs (1,199 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5R 20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9R28 |
Fuel
| Capacity | 17.17 gal (65 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|