Montana
MZT 2648A
Lawn tractor · 2006–2009 · 26 hp
MontanaMZT 2648A
The Montana MZT 2648A is a lawn tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a 26 hp engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 20 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 79 in (200 cm) |
|---|---|
| Width | 58 in (147 cm) |
| Height | 52 in (132 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
48" Mower deck
| Mower Deck | 48 in (121 cm) |
|---|