Montana
3440
Farm tractor · 2004–2009 · 32 hp
Montana3440
The Montana 3440 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Daedong 3A165LG engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3A165LG |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 32.5 hp (24.2 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,695 lbs (1,222 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 87.51 in (222 cm) |
| Wheelbase | 68.2 in (173 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 2,696 lbs (1,222 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|