Montana
C4864
Farm tractor · 2006–2009 · 47 hp
MontanaC4864
The Montana C4864 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a UTB/Universal 2.8L 3-cyl diesel engine, four-wheel drive drive, and power steering.
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Series | C Series |
| Manufacture Location | Brasov, Romania |
| Distributor | Montana |
Mechanical
| Steering | power |
|---|---|
| Brakes | mechanical drum |
| Rops Type | two-post |
Hydraulics
| Hydraulic Valves | 1 |
|---|---|
| Hydraulic Pump Flow | 8.71 gpm (33 lpm) |
| Hydraulic Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
PTO & Hitch
| Rear PTO | 540 |
|---|---|
| Rear PTO Type | independent |
| Rear Hitch Type | II/I |
| Rear Lift | 2,645 lbs (1,199 kg) |
Fuel
| Fuel Tank Gas | 17.17 gal (65 L) |
|---|
Other
| Hydraulic Valves Optional | 2 |
|---|
Engine
| Engine | UTB/Universal 2302.054 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 172.1 ci (2.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Bore Stroke | 4.016x4.528 in (102 x 115 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power | 47 hp (35 kW) |
| Air Cleaner | dry Element |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,400 RPM |
| Manufacturer | UTB/Universal |
Dimensions
| Tires Ag Front | 7.5R 20 |
|---|---|
| Tires Ag Rear | 14.9R28 |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|