Montana
I4794
Farm tractor · 2008–2011 · 47 hp
MontanaI4794
The Montana I4794 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2011. It features a ITL 3102FL engine, and platform steering. The transmission is a constant mesh type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | ITL 3102FL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 176.54 ci (2.9 L) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Power PTO | 40.88 hp (30.5 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | ITL |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed constant mesh |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.89 gpm (45 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 5.27 gpm (19.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | live (two-stage clutch) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 3,527 lbs (1,599 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 160 in (406 cm) |
|---|---|
| Width | 68.1 in (172 cm) |
| Height Rops | 102.95 in (261 cm) |
| Ground Clearance | 13.46 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 5,445 lbs (2,469 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
| Capacity | 17.17 gal (65 L) |
|---|
Steering
| Type | platform |
|---|