Montana
C6862
Farm tractor · 2006–2009 · 68 hp
MontanaC6862
The Montana C6862 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2009. It features a UTB/Universal 2404.055 engine, and two-post steering.
Engine
| Engine | UTB/Universal 2404.055 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 229.4 ci (3.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 68 hp (50.7 kW) |
| Power Rated | 68 hp (50.7 kW) |
| Air Cleaner | dry Element |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | UTB/Universal |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed |
|---|
Hydraulics
| Pump Flow | 8.71 gpm (33 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,538 psi (175 bar) |
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,645 lbs (1,199 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R30 |
Fuel
| Capacity | 17.17 gal (65 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|