Montana
3240
Farm tractor · 2004–2009 · 32 hp
Montana3240
The Montana 3240 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Daedong 3A165LG-2 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a sync shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3A165LG-2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 103.74 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 32 hp (23.9 kW) |
| Power Rated | 32 hp (23.9 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 5.75 gpm (21.8 lpm) |
|---|---|
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,596 lbs (723 kg) |
Dimensions
| Length | 115.4 in (293 cm) |
|---|---|
| Height | 94.1 in (239 cm) |
| Ground Clearance | 12.4 in (31 cm) |
Weight
| Weight | 2,659 lbs (1,206 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.0 - 14.0 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2 - 24.0 |
Fuel
| Capacity | 7.4 gal (28 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|