Montana
5720
Farm tractor · 2005–2009 · 57 hp
Montana5720
The Montana 5720 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Mitsubishi S4S-D engine, and power steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4S-D |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled Vertical |
| Displacement | 203.27 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.7 in (94 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Power Gross | 57 hp (42.5 kW) |
| Power Rated | 57 hp (42.5 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.72 gpm (33 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,527 lbs (1,599 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 142.05 in (360 cm) |
|---|---|
| Height | 96.99 in (246 cm) |
| Wheelbase | 81.7 in (207 cm) |
| Ground Clearance | 15.55 in (39 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,555.6 lbs (2,520 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,650 lbs (2,109 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | ROPs or Big Sky cab |
|---|