Montana
3940
Farm tractor · 2004–2009 · 39 hp
Montana3940
The Montana 3940 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Mitsubishi S4L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.84 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 39 hp (29.1 kW) |
| Power Rated | 39 hp (29.1 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,695 lbs (1,222 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 132 in (335 cm) |
|---|---|
| Height | 87.51 in (222 cm) |
| Wheelbase | 66.2 in (168 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 2,955 lbs (1,340 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0-16.0 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24.0 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|