Montana
MZT 2660
Lawn tractor · 2005–2009 · 26 hp
MontanaMZT 2660
The Montana MZT 2660 is a lawn tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a 26 hp engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Fuel Type | gasoline |
|---|---|
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 2.96 ci (48 cc) |
| Power Rated | 26 hp (19.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 20 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 75 in (190 cm) |
|---|---|
| Width | 51.5 in (130 cm) |
| Height | 46 in (116 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
60" Mower deck
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|