Montana
4340
Farm tractor · 2005–2009 · 43 hp
Montana4340
The Montana 4340 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Mitsubishi S4QS engine, and two-post steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 141.03 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.45 in (88 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Power Gross | 43 hp (32.1 kW) |
| Power Rated | 43 hp (32.1 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.43 gpm (31.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,197 lbs (1,450 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 125.67 in (319 cm) |
|---|---|
| Height | 93.7 in (237 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 13.39 in (34 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,063.9 lbs (2,296 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,188.7 lbs (1,899 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | optional |
|---|