Montana
4940
Farm tractor · 2005–2009 · 49 hp
Montana4940
The Montana 4940 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Mitsubishi S4QL engine, and two-post steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.86 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 4.06 in (103 mm) |
| Power Gross | 49 hp (36.5 kW) |
| Power Rated | 49 hp (36.5 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.43 gpm (31.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,197 lbs (1,450 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 125.67 in (319 cm) |
|---|---|
| Height | 94.61 in (240 cm) |
| Wheelbase | 74.8 in (189 cm) |
| Ground Clearance | 14.37 in (36 cm) |
Weight
cab
| Weight | 5,202.8 lbs (2,359 kg) |
|---|
rops
| Weight | 4,321 lbs (1,960 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6-28 |
Fuel
ROPS
| Capacity | 15.9 gal (60.2 L) |
|---|
Cab
| Capacity | 13.5 gal (51.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|
Cab
| Cab | Big Sky cab optional |
|---|