Montana
4540
Farm tractor · 2004–2009 · 45 hp
Montana4540
The Montana 4540 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Mitsubishi S4QS engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 141.35 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.47 in (88 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.43 gpm (31.9 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,263 lbs (1,480 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 131.2 in (333 cm) |
|---|---|
| Height | 87.51 in (222 cm) |
| Wheelbase | 68.7 in (174 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 3,815 lbs (1,730 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|