Montana
MTZ 3572
Lawn tractor · 2005–2009 · 35 hp
MontanaMTZ 3572
The Montana MTZ 3572 is a lawn tractor manufactured from 2005 to 2009. It features a Vanguard engine, and power steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled V-Twin |
| Displacement | 55 cc |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro-Gear |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 20 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 66 in (167 cm) |
| Height | 52 in (132 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x6.50-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 26x12-12 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|
Attachments
72" Mower deck
| Mower Deck | 72 in (182 cm) |
|---|