Montana
3840
Farm tractor · 2004–2009 · 38 hp
Montana3840
The Montana 3840 is a farm tractor manufactured from 2004 to 2009. It features a Mitsubishi S4L2 engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.84 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 38 hp (28.3 kW) |
| Power Rated | 38 hp (28.3 kW) |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed sync shuttle |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.13 gpm (30.8 lpm) |
|---|---|
| Valves | 2 |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,977 lbs (1,350 kg) |
Dimensions
| Length | 130.3 in (330 cm) |
|---|---|
| Height Rops | 87.51 in (222 cm) |
| Wheelbase | 63 in (160 cm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 3,418 lbs (1,550 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.0-16.0 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24.0 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|