Montana
P9084C
Farm tractor · 2009–2009 · 88 hp
MontanaP9084C
The Montana P9084C is a farm tractor manufactured from 2009 to 2009. It features a Iveco F5C engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a synchro shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Iveco F5C |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 195 ci (3.2 L) |
| Power Gross | 88 hp (65.6 kW) |
| Power Rated | 88 hp (65.6 kW) |
| Power PTO | 71 hp (52.9 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Iveco |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Available Options | 12-speed synchro shuttle, 20-speed synchro shuttle with creeper |
Hydraulics
| Pump Flow | 11.97 gpm (45.3 lpm) |
|---|---|
| Steering Flow | 7.03 gpm (26.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 5,511 lbs (2,499 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 157 in (398 cm) |
|---|---|
| Width | 79.5 in (201 cm) |
| Height Cab | 103 in (261 cm) |
| Wheelbase | 86.6 in (219 cm) |
| Ground Clearance | 17.3 in (43 cm) |
Weight
| Weight | 6,724 lbs (3,050 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 7,293 lbs (3,308 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-30 |
Fuel
| Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | with heat and A/C |
|---|