Montana
R3644
Farm tractor · 2007–2010 · 38 hp
MontanaR3644
The Montana R3644 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2010. It features a Mitsubishi S4L2 engine, and two-post steering. The transmission is a sliding gear, synch shuttle type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4L2 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 107.3 ci (1.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.62 in (92 mm) |
| Power Gross | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Power Rated | 38.5 hp (28.7 kW) |
| Power PTO | 29 hp (21.6 kW) |
| Air Cleaner | dry dual element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear, synch shuttle |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | 12-speed |
| Available Options | 12-speed, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.1 gpm (30.7 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,417 psi (166.7 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 3.59 gpm (13.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,619 lbs (1,187 kg) |
Dimensions
| Length | 117 in (297 cm) |
|---|---|
| Height | 91 in (231 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
Weight
| Weight | 2,712 lbs (1,230 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16,4PR (7-14) |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24,8PR (11.2-24) |
Fuel
| Capacity | 8.5 gal (32.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|---|
| Pressure | 1,706 psi (117.6 bar) |