Montana
R4344
Farm tractor · 2007–2010 · 41 hp
MontanaR4344
The Montana R4344 is a farm tractor manufactured from 2007 to 2010. It features a Mitsubishi S4QS engine, and two-post folding steering. The transmission is a sync shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 141 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.46 in (88 mm) |
| Stroke | 3.74 in (95 mm) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 34 hp (25.4 kW) |
| Air Cleaner | dry dual element |
| Fuel System | indirect injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | sync shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Transmission Description | 16-speed sync shuttle |
| Available Options | 16-speed sync shuttle, hydrostatic |
Hydraulics
| Pump Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,560 psi (176.5 bar) |
| Valves | 2 |
| Steering Flow | 4.12 gpm (15.6 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|---|
| Mid Type | optional |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,755 lbs (1,249 kg) |
Dimensions
| Length | 125 in (317 cm) |
|---|---|
| Height | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 3,582 lbs (1,624 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
Fuel
| Capacity | 10 gal (37.9 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|---|
| Pressure | 2,062 psi (142.2 bar) |