Montana
U4384
Farm tractor · 2008–2009 · 41 hp
MontanaU4384
The Montana U4384 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Mitsubishi S4QS engine, and platform steering. The transmission is a synchro shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QS |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 141 ci (2.3 L) |
| Power Gross | 41 hp (30.6 kW) |
| Power Rated | 41 hp (30.6 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed synchro shuttle |
Hydraulics
| Valves | 4 |
|---|---|
| Total Flow | 9.62 gpm (36.4 lpm) |
Hitch
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 135.2 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 61.8 in (156 cm) |
| Height Rops | 100.75 in (255 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 14.1 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 4,266 lbs (1,935 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,442 lbs (2,014 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | platform |
|---|