Montana
U4984
Farm tractor · 2008–2009 · 47 hp
MontanaU4984
The Montana U4984 is a farm tractor manufactured from 2008 to 2009. It features a Mitsubishi S4QL engine, four-wheel drive drive, and hydraulic power steering. The transmission is a synchro shuttle type with 16 forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | South Korea |
Engine
| Engine | Mitsubishi S4QL |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152.9 ci (2.5 L) |
| Power | 47 hp (35 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | synchro shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
Hydraulics
| Valves | 4 |
|---|---|
| Total Flow | 9.62 gpm (36.4 lpm) |
Hitch
| Rear Lift | 3,307 lbs (1,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 135.2 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 65.75 in (167 cm) |
| Height Rops | 101.4 in (257 cm) |
| Wheelbase | 76 in (193 cm) |
| Ground Clearance | 14.8 in (37 cm) |
Weight
| Weight | 4,266 lbs (1,935 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 4,442 lbs (2,014 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 9.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-24 |
Fuel
| Capacity | 15.85 gal (60 L) |
|---|
Steering
| Type | hydraulic power |
|---|
Cab
| Rops Type | platform |
|---|