XTZ
T-012
Farm tractor · 1989–1999 · 11 hp
XTZT-012
The XTZ T-012 is a farm tractor manufactured from 1989 to 1999. It features a PZMD SC-12 engine, and two-post available steering. It weighs 1,581 lbs (717 kg).
Engine
| Engine | PZMD SC-12 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 29.9 ci (0.5 L) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | PZMD |
Transmission
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 75.2 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 37.8 in (96 cm) |
| Height | 53 in (134 cm) |
| Wheelbase | 41.3 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Rear Tread | 27.6 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,581 lbs (717 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.50-16.00 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|