XTZ
XTZ-246K
Farm tractor · 2015–2025 · 240 hp
XTZXTZ-246K
The XTZ XTZ-246K is a farm tractor manufactured from 2015 to 2025. It features a Volvo-Penta TAD721VE engine, and articulated power steering. It weighs 18,629 lbs (8,450 kg).
Engine
| Engine | Volvo-Penta TAD721VE |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 436 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Power Gross | 240 hp (179 kW) |
| Power Rated | 240 hp (179 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Volvo-Penta |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 252 in (640 cm) |
|---|---|
| Width | 96.9 in (246 cm) |
| Height | 136.2 in (345 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
| Front Tread | 73.2 in (185 cm) |
| Rear Tread | 73.2 in (185 cm) |
Weight
| Weight | 18,629 lbs (8,450 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1R26 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1R26 |
Fuel
| Capacity | 113.6 gal (430 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|