XTZ
XTZ-1410
Farm tractor · 13 hp
XTZXTZ-1410
The XTZ XTZ-1410 is a farm tractor. It features a ZIM engine, and two-post available steering. It weighs 1,764 lbs (800 kg).
Engine
| Engine | ZIM |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Power Rated | 13.8 hp (10.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | ZIM |
Transmission
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 75.2 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 37.8 in (96 cm) |
| Height | 53 in (134 cm) |
| Wheelbase | 41.3 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Rear Tread | 29.5 in (74 cm) |
Weight
| Weight | 1,764 lbs (800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.50/70-10.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 210/80R16 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|