XTZ
XTZ-3510
Farm tractor · 35 hp
XTZXTZ-3510
The XTZ XTZ-3510 is a farm tractor. It features a Deutz F2L511 engine, and manual steering. It weighs 4,850 lbs (2,199 kg).
Engine
| Engine | Deutz F2L511 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 100.8 ci (1.7 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
Transmission
| Gears | 8 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 55.9 in (141 cm) |
| Height | 98.3 in (249 cm) |
| Wheelbase | 73.3 in (186 cm) |
| Ground Clearance | 10.9 in (27 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 4,850 lbs (2,199 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R32 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Cab
| Cab | standard, heater available |
|---|