XTZ
XTZ-1210
Farm tractor · 11 hp
XTZXTZ-1210
The XTZ XTZ-1210 is a farm tractor. It features a Deutz F2M1008 engine, and two-post available steering. It weighs 1,581 lbs (717 kg).
Engine
| Engine | Deutz F2M1008 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 37.3 ci (0.6 L) |
| Bore | 2.84 in (72 mm) |
| Stroke | 2.95 in (75 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Deutz |
Transmission
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Rear Type | 1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 75.2 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 37.8 in (96 cm) |
| Height | 53 in (134 cm) |
| Wheelbase | 41.3 in (104 cm) |
| Ground Clearance | 11.8 in (29 cm) |
| Rear Tread | 27.6 in (70 cm) |
Weight
| Weight | 1,581 lbs (717 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-10.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 5.50-16.00 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post available |
|---|