XTZ
XTZ-3512
Farm tractor · 35 hp
XTZXTZ-3512
The XTZ XTZ-3512 is a farm tractor. It features a MMZ 3LD engine. It weighs 4,960 lbs (2,249 kg).
Engine
| Engine | MMZ 3LD |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 97.6 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MMZ |
Transmission
| Gears | 8 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Length | 137.8 in (350 cm) |
|---|---|
| Width | 55.9 in (141 cm) |
| Height Cab | 98.3 in (249 cm) |
| Wheelbase | 73.3 in (186 cm) |
| Ground Clearance | 10.9 in (27 cm) |
| Front Tread | 47.2 in (119 cm) |
| Rear Tread | 43.3 in (109 cm) |
Weight
| Weight | 4,960 lbs (2,249 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.5R16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5R32 |
Fuel
| Capacity | 13.2 gal (50 L) |
|---|
Cab
| Cab | standard with heater |
|---|