XTZ
XTZ-16131
Farm tractor · 210 hp
XTZXTZ-16131
The XTZ XTZ-16131 is a farm tractor. It features a MMZ D-260 engine, and articulated power steering. It weighs 19,000 lbs (8,618 kg).
Engine
| Engine | MMZ D-260 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 434.5 ci (7.1 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 210 hp (156.6 kW) |
| Power Rated | 210 hp (156.6 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MMZ |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 261.6 in (664 cm) |
|---|---|
| Width | 97.6 in (247 cm) |
| Height | 133.1 in (338 cm) |
| Wheelbase | 112.6 in (286 cm) |
| Ground Clearance | 19.9 in (50 cm) |
| Front Tread | 80.7 in (204 cm) |
| Rear Tread | 80.7 in (204 cm) |
Weight
| Weight | 19,000 lbs (8,618 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R38 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|